برخی از امنیت روسیه آزمایش بیانیه آمریکا

برخی از: امنیت روسیه آزمایش بیانیه آمریکا کره شمالی کره شمالی خبر

گت بلاگز سیاسی ماجرای دیدار سعید جلیلی و ابراهیم رئیسی در آستانه انتخابات

«سعید جلیلی و ابراهیم رئیسی با یکدیگر دیدار و گفت‌و‌گو کردند.» این تنها اطلاعاتی است که از دیدار کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با دبیر س

ماجرای دیدار سعید جلیلی و ابراهیم رئیسی در آستانه انتخابات

«سعید جلیلی و ابراهیم رئیسی با یکدیگر دیدار و گفت‌و‌گو کردند.» این تنها اطلاعاتی است که از دیدار کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی منتشر شد. ولی این دیدار در شرایط کنونی معنا و مفهوم بسیاری دارد.

معنای یک دیدار شخصی در آستانه انتخابات

با وجود فعالیت‌های گسترده و طولانی مدت سعید جلیلی که تقریبا بعد از شکست در انتخابات سال 92 شروع شده است بود و عدم حضور در جمنا، در روزهایی که وزارت کشور پر از افراد ناشناخته و اندکی هم افراد معروف و مشهور بود، طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «اینجانب با تقدیر از همه هموطنان و اشخاص خدوم و دلسوز مخصوصا جوانان پرشور و باورمند انقلابی که در ماه‌های گذشته با نظر لطف، این برادر خود را به حضور در فرآیند انتخابات ریاست جمهوری دعوت کردند، از هم اکنون به سهم خود از همه نیروهای انقلاب دعوت می‌کنم با تمام توان جهت شکوفایی ظرفیت انتخابات در مسیر بازیابی مسایل مهم کشور و راه‌حل‌های مبتنی بر منظومه معرفتی- آرمانی انقلاب اسلامی در صحنه باشند.»

این بعد از آن بود که به عقیده بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران سیاسی، سعید جلیلی به علت اینکه مورد حمایت قرار نگرفته بود و صحبت‌هایی مبنی بر توافق‌ها میان رئیسی و قالیباف مطرح شده است بود، به نوعی قهر کرده و از اینکه در بازی حضور نداشته، گله‌مند شده است است.

ماجرای دیدار سعید جلیلی و ابراهیم رئیسی در آستانه انتخابات

اما آنچه که این فرضیه را پررنگ‌تر کرد، صحبت‌های بعضی از طرفداران جلیلی بود که مدعی شده است بودند علت اینکه وی از حضور در انتخابات منصرف شد، فشار جمنا و حامیان ابراهیم رئیسی بوده هست. البته این تنها برخورد عجیب میان رئیسی و سعید جلیلی نبود.

آبان ماه سال گذشته پیاده روی عزاداران اباعبدالله الحسین برگزار شد و جلیلی و رئیسی با هم در آن حضور داشتند. ولی توصیه جالب توجه این بود که طی این برنامه که هر دو آنها با زائران دیدار و گفت‌و‌گو می‌کردند ولی با یکدیگر برخوردی نداشتند و حتی یک تصویر یکسان از آنها منتشر نشد.

حالا در ماه منتهی به انتخابات ریاست جمهوری جلیلی و رئیسی با یکدیگر دیدار شخصی برگزار کردند که نه تنها هیچ اطلاعاتی از آن منتشر نشد بلکه حتی وقت انتشار خبر نیز قابل توجه بود. لیکن با وجود اینکه دیدار میان این دو صبحگاه امروز انجام شد ولی تا بعداز ظهر خبری از آن در خروجی رسانه‌ها یا حتی شبکه‌های اجتماعی قرار نگرفت تا اینکه سعید جلیلی در توییتر و اینستاگرام خود تصویری از این دیدار را بدون توضیح منتشر کرد.

اما توصیه قابل توجه راجع به این دیدار یا به نوعی توضیح کوتاه جلیلی این است که وی این تصویر را با هشتک «حمایت از اصلح» در اينستاگرامش قرار داد که نشان می دهد به نوعی توافق‌های مورد نیاز میان این دو صورت گرفته است.

«سعید جلیلی و ابراهیم رئیسی با یکدیگر دیدار و گفت‌و‌گو کردند.» این تنها اطلاعاتی است که از دیدار کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با دبیر س

البته اینکه توافق مورد بحث چیست، باید صبر کرد و تا شاید اخباری از این دیدار به صورت غیر رسمی منتشر شود ولی واضح است که اگر راجع به هر مسئله‌ای توافق کرده باشند، سیاست خارجی نیز بخشی از آن بوده هست. به این معنی که رئیسی با این دیدار و نوشته سعید جلیلی در اینستاگرام به طور واضح اعلام کرده‌اند که در سیاست خارجی با یکدیگر هم عقیده هستند و سیاست‌های رئیسی همان‌هایی است که جلیلی مد نظر دارد.

با اینحال گمانه‌زنی ها به همین یک مورد خلاصه نمی‌شود. لیکن بعضی حتی بر این باورند که رئیسی ممکن است معاون اولی را به جلیلی پیشنهاد داده باشد. موضوعی که می تواند پرده از پرسشها دیگر بردارد. لیکن مدتی قبل وی دیداری با قالیباف در مشهد انجام داد که خروجی غیررسمی آن پیشنهاد معاون اولی به شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران بود. ولی اگر دیدار اخیر جلیلی و رئیسی با محور معاون اولی انجام شده است باشد، بی‌شک نشان‌دهنده این است که اختلاف‌های جدی میان تولیت آستان قدس با قالیباف وجود دارد و همانطور که نزدیکان قالیباف مدعی شده‌اند او به نفع رئیسی کنار نخواهد رفت.

هرچند می توان احتمال دیگری را نیز در نظر گرفت و آن نیاز رئیسی به چهار میلیون رای جلیلی هست. به هرحال نظرسنجی‌ها تا امروز نشانه خوبی جهت جریان اصولگرایی نبوده و این نیاز احساس می‌شود که از تمامی منابع خود استفاده کنند و حامیان سعید جلیلی را به سمت خود بکشانند. هرچند واضح است که اگر توافق‌هایی در این جلسه شخصی صورت نمی‌گرفت نه خبری از هشتک کاندیدای اصلح بود و نه می‌توانستند رای 4 میلیونی جلیلی را به سمت خود بیاورند.

در مجموع واضح است که دیدار در سکوت خبری و پشت درهای بسته جهت دستیابی به توافق‌هایی است که رئیسی به آنها نیاز دارد. این بار سعید جلیلی آمد شاید دفعه بعد محمدباقر قالیباف یک دیدار خصوص با تولیت آستان قدس داشته باشد. لیکن به هرحال هنوز مشخص نیست که رئیسی کاندیدای پوششی قالیباف است یا بالعکس!

منبع: فرارو

ماجرای دیدار سعید جلیلی و ابراهیم رئیسی در آستانه انتخابات

واژه های کلیدی: توافق | قالیباف | انتخابات | از اینکه در | محمدباقر قالیباف | انتخابات ریاست جمهوری | خبر | سیاسی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz